Konkurrencer og Opvisningsdatoer - 2018
 


  Region Øst Eliterækken lørdag/søndag d. 13.-14. januar, Roskilde
TeamGym konkurrence for Mini og Senior

Mini 4  = 33,750
Mini 3 = 35,416
Mini 2 = 40,116
Mini 1 = 46,950


Region Øst Eliterækken lørdag/søndag d. 20.-21. januar, Gladsaxe
TeamGym konkurrence for Micro og Junior

Micro 2 = 19,333
Micro 1 = 28,133
Junior 2 = 40,116
Junior 1 = 46,583


Forårsopvisning d. 3.-4. marts i Vordingborg

Lørdag:
kl.10:11 HG Girls 9-11 år
kl.12:48 HG Girls 12-16 år

Søndag:
kl.13:45 HGXtraordinary
kl.15:38 HGXited


Region Øst Talentrækken 1. runde d.3.-4. marts, Gladsaxe
TeamGym konkurrence

__________________________________________________________

Forårsopvisning i Faxehallerne d.9.-10.-11. marts

Fredag:
kl.19:51 HGXcited
kl.20:03 Gitte's seje damer
kl.20:36 HGXtraordinary

________________________________________________________________________

Region Øst Talentrækken 1. runde d.10.-11. marts, Helsinge
TeamGym konkurrence


Forårsopvisning i Næstved Arena d.10.-11. marts, Rolighedsvej 20 4700 Næstved

Lørdag:
kl.13:52 HGXtraordinary
kl.16:41 Gitte's seje damer
kl.18:31 HGXcited

 

Søndag:
kl.9:56 HG Girls 9-11 år
kl.10:33 HG Girls 12-16 år
kl.14:53 HG Tøzehold 0 kl. & 7-8 år
kl.15:23 HG Micro, Mini og Junior


Forårsopvisning i Herlufsholm Hallerne lørdag d.17. marts

TID

HOLD

INSTRUKTØR

12:30

Indmarch og velkomst

FormandLotte          Fanebærere: Emma og Sidsel

12:40

HGXcited

Karen, Celestine

12:50

Tøzer 3-4 år

Jette, Charlotte, Ann-Sofie, Signe

13:10

Alt for Damer

Tenna

13:20

HG-Girls 9-11 år

Camilla, Chrisser, Frederikke, Signe, Amanda Oline

13:40

HGXtraordinary

Lene, Anja

13:50

Tøzer 5-6 år

Jette, Charlotte, Ann-Sofie, Signe

14:05

Krudtkarle og Stormtropper

Vicky, Chrisser, Helle, Tess, Kamille, Daniel, Morten

14:20

HG-Girls 12-16 år

Jennie, Bethina, Chrisser, Mathilde, Frederik, Bjarne

14:35

Gittes Seje damer

Gitte

14:45

Tøzer 0.klasse + 7-8 år

Jette, Charlotte, Amanda Oline, Camilla, Signe

15:05

Mor/Far/Barn

Justyna, Freja, Sofie

15:20

Opsætning af redskaber

Redskabsholdet

15:30

Konkurrence Teamgym.

Micro: Jennie, Julie, Line, Caroline, Frederik, Peter
Mini: Karen, Stine, Connie, Ann-Sofie, Zara, Sofie, Allan

Junior: Emilie, Katrine, Emma, Anders, Peter, Kim, Allan

16:30

Nedtagning af redskaber

Redskabsholdet

16:40

Årstegn, Pokaler, Gaver

20 min.

17:00

Indsætning af ny HG Fane

Formand i HG, Kulturudvalgsformand samt Gymnastik- Udvalgsformand, Musik v/URANIA´s glasorkester

17.20

Fælles udmarch

Alle Gymnaster, Instruktører

 


Gymnastik Galla 23. marts, Maribo


Forbundsmesterskab 1. runde 24.-25. marts, Grenaa
TeamGym konkurrence for Micro

Micro 2, Lørdag
Micro 1, Lørdag


Forbundsmesterskab 1. runde d.7.-8. april, Arena Nord i Frederikshavn
TeamGym konkurrence for Junior 

Junior 2, Lørdag
Junior 1, Søndag


 Forbundsmesterskab 1. runde 14.-15. april, Roskilde
Teamgym konkurrence for Mini

Mini 4,  Lørdag
Mini 3,  Lørdag
Mini 2,  Søndag
Mini 1,  Søndag


Region Øst Talentrækken 2. runde d.21.-22. april, Gladsaxe
TeamGym konkurrence


Region Øst Talentrækken 2. runde d.27.-28. april, Helsinge
TeamGym konkurrence


Forbundsmesterskaber 2. runde 5.-6. maj, Helsinge
Teamgym konkurrence for Micro


Forbundsmesterskaber 2. runde d.12.-13. maj, Farum
TeamGym konkurrence for Mini


Forbundsmesterskaber 2. runde 19.-20. maj, Bolbro
TeamGym konkurrence for Junior


Danmarksmesterskaber alle rækker d.2. juni, Brønby